İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?
“İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?” sorusu her tesettürlü kadının merak ettiği soruların başında gelir. Özen göstererek tercih ettikleri ipek şal modelleri, temizliği dikkat isteyen dış giyim türlerindendir.

İpek kumaş; narin ve doğal bir kumaş türüdür. Fiyat olarak da şifon, keten veya diğer kumaşlardan pahalıdır. Elbiselerde de kullanılan ipek kumaş, daha çok tesettür giyimde şal modellerinde veya ipek eşarp modellerinde kullanılması tercih edilir. Peki, şal modellerinde tercih yaparken ipek şal seçmişseniz temizliğini nasıl yapmanız gerekiyor, nasıl yıkamanız gerekiyor? İşte püf noktaları;

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

  • Kuru temizleme

İpek şal temizliği yapmak aslında son derece kolaydır. Kuru temizlemenin yolunu tutarak leke tutmuş eşarbınızı veya şalınızı temizletebilirsiniz. Fakat bu yöntem ilerleyen dönemlerde ipek eşarp ve şallarınızın artmasıyla maliyetin yükselmesine neden olacaktır. Yine de can sıkıcı lekeler varsa, kuru temizleme önerilebilecek güzel bir yöntemdir.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

  • Elde yıkama

Elde yıkama, aslında eskiden beri var olan bir yöntemdir. Ancak söz konusu ipek eşarp olunca veya ipek şal olunca, işin rengi değişir. Suyun sertliği, suyun sıcaklığı, temizlik maddesi, yıkama, durulama, sıkma gibi tüm detaylar incelik gerektiren konular olacaktır.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Elde ipek şal yıkarken suyun sertliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Suyun kireçli veya klorlu olmamasına özen göstermeniz gerekir.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Uzun süre kullandığınız ipek şalınız kirlendi ise yine elde yıkamayı tercih ediyorsanız suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerek. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz, şalınızın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

İpek şal temizliği yaparken deterjan, sabun veya yumuşatıcı gibi şeyleri kullanmamanız gerekiyor. Bunlar, ipek kumaşın liflerine zarar vermektedir ve çok iyi durulamadığınız durumda, eşarp veya şalınızın zarar görmesine neden olacaktır. Peki, ne kullanmalı? Yeni doğan bebekler için üretilen göz yakmayan şampuanları tercih edebilirsiniz.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Yıkama esnasında elinizdeki kumaşın narin ve doğal bir kumaş olduğunu unutmayın. Bu yüzden çitilemekten uzak durun ve narin hareketlerle ipek şalınızı temizleyin.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Durulama aşamasına gelirken yine suyunuzun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor. Ne çok soğuk ne de çok sıcak su olmamasına özen gösterin ve yine nazikçe hareketlerle durulamanız daha sağlıklı olacaktır.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Elde yıkamanın son aşaması sıkma bölümüdür. Bu bölümde de yine dikkat etmeniz gereken şey, şalınızda kalan suyun son damlasına kadar çıkması için sıkmayın. Elinizde top gibi yuvarlayarak hafifçe sıkıp bırakmanız yeterli olacaktır.

İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

İpek şal yıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • İpek şalınızı çamaşır makinesinde yıkamayın. Ancak çok mecbur kalırsanız en düşük programda yıkayabilirsiniz.
  • Ön yıkama yapmayın, kullandığınız deterjanın sabun veya matik olmamasına dikkat edin, bunun yerine bebek şampuanı tercih edebilirsiniz.
  • İpek şallarınızı güneşte veya kalorifer peteğinde kurutmayın.
  • Şal veya eşarplarınızı oda içinde çamaşır teli üzerinde herhangi bir ısı uygulamadan veya ısıya maruz kalmadan kurumasını bekleyin.
  • İpek şal veya ipek eşarp için en önemli şey ütüdür. Uzmanlar, her yıkamadan önce ve sonra ütülemeyi önermektedir. Tabi ütü ayarının “ipek kumaş” olmasına dikkat etmek kaydıyla.
  • Alkol ve saç spreyi gibi içinde kimyasal maddelerin bulunduğu kozmetik ürünlerden uzak tutun. Bunlar, eşarbınıza veya şalınıza zarar verir.
İpek şal nasıl temizlenir, nasıl yıkanır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git